רק שלום חדש ישים קץ לגעגועי לשלום הישן

חנו הגדול בתגובה לידיעות על ניצחונות חניבעל באיטליה.

שלום עם הגוף

השלום מתחיל בבית- וזה עניין אישי, לא פוליטי, ועם זאת, אין אצלנו יותר פוליטי מהאישי ואין אישי יותר מהפוליטי. ובתווך נמצא “הבית”, והוא – הגוף.
אם נלך מהלוקאלי לגלובאלי- הסביבה נמצאת בטרוף מערכות כללי. אצלינו קשרי הון-שלטון-עיתון מכתיבים את הטון, או נכון יותר את ה”בון-טון”, והנהגה מנותקת מעם מובילה אותנו חזרה אל שנות מדבר;
המעצמה הגדולה בעולם נשלטת על ידי אדם שמעט יודעים לצפות את התנהגותו; לצפון קוריאה יש טילים בליסטיים בין-יבשתיים. שלום עולמי עדיין נראה כחזיון רחוק, בלתי אפשרי.
קשה לא לחוות את הדהוד הכאוס הפוליטי-מדיני, הלוקאלי-גלובאלי בתוך הגוף האישי.

המתח, הכאב, הזיכרונות האצורים של מלחמות “שאף פעם לא די לן” בשיטת לאבאן-בארטנייף אנו מסתכלים על הגוף כמערכת-על המאגדת ומשלבת באופן אינטגרטיבי  מערכות אנטומיות שונות ודפוסי קואורדינציה שונים ומורכבים. הכל מחובר להכל וכאשר המערכות האלה פועלות בתיאום, אנו יכולים להשתחרר מהחוויה הנפוצה יותר בה אנו מרגישים כמו צרור עצמות ואיברים שצריכים באיזשהו אופן להגיע מכאן לשם ובחזרה, בתקווה לא לשכוח איזשהו חלק באיזשהו מקום. חוויה פרגמנטאלית זו גורמת לנו לעבוד קשה על מנת “להחזיק את כל החלקים יחד מבלי להתפרק”,
והמחיר של מאמץ זה הינו סטרס, כאב, קושי בתקשורת עם הסביבה ותקיעות. בתפיסת התנועה בשיטת לאבאן-בארטנייף, חוויה פרגמנטאלית כזו יכולה לאפיין קושי בדפוס הקישוריות (connectivity )
שבין מרכז הגוף וקצוותיו. כיוון שחלק כה גדול מהתנועה היומיומית שלנו (לדוגמא: נהיגה, עבודה במחשב, גלישה בטלפון הנייד) היא נייחת במהותה, מפרידה ומחלקת בין חלקי הגוף, כשחלקם נע ועסוק, ואילו אחרים- מושבתים מתנועה- מעטות מדי ההזדמנויות שלנו לחוות תנועה כלל-גופית, אינטגרטיבית וזורמת. תנועת-נגד לחוויה זו היא הפופולריות של שיעורי יוגה, טאי-צ’י ואפילו טרנד הריצה התופס תאוצה.

תנועה אינטגרטיבית

אנו מחפשים אחר חוויה מאחדת של הגוף. זאת משום שתנועה אינטגרטיבית מאפשרת לנו לנוע באופן קל, יעיל, זורם ונינוח יותר, המאפשרת  לשרשראות הקינטיות (“שרשרת” של שרירים המפעילים זה את זה לאורך נתיב תנועתי מסויים) להעביר תנועה דרך הגוף מקצה אל קצה .
הפעלה נכונה של דחיפה דרך כף הרגל תעביר את הכוח דרך הרגל אל עצמות הישיבה, ומהן דרך האגן לאורך עמוד השדרה עד לשכמה אשר תפעיל את הזרוע ותוכל לזרוק את הכדור, לדוגמא.
תנועה העוברת דרך ליבת הגוף נותנת לנו תחושה של מעורבות פנימית במה שאנו עושים ומחוייבות לביצוע, מחברת אותנו אל ה”אני” הרגשי והמחשבתי שלנו , וזאת מעבר להיותה יעילה ואפקטיבית יותר מבחינה ביו-מכאנית. אז אנו מרגישים מעורבים יותר, מקורקעים טוב יותר בסביבתנו, שייכים לעצמנו. אנו שלווים ונינוחים יותר. אנחנו “בבית”, ובבית יש שלום.
כשהשלום נוכח בגוף, אנו זוכים לנוע ברכות, בשטף, בבהירות וכוונה. נפשנו נוכחת בתוך גופנו בשקט ובעוצמה (ללא מתח). איננו חייבים להוכיח את כוחנו על אחרים ואיננו צריכים לפגוע באחרים על מנת להוכיח את קיומנו. שלום כזה היה למהאטמה גנדי, לנלסון מנדלה המאוחר. שלום כזה היינו מאחלים למנהיגינו הנוכחיים. זה הופך את משימתנו, אנשי הגוף והתנועה, חשובה מאי פעם. כי “נפש בריאה בגוף בריא”- זה יותר מאשר סלוגן לשיעורי חינוך גופני. זו תוכנית העבודה של בורא עולם, אשר בתבונתו בנה אותנו כפי שאנו- גוף-נפש-מחשבה. תוכנית-על זו כבר מוטמעת בגוף של כל אחד מאיתנו, ועלינו רק להכיר אותה ולהתחבר אליה דרך עבודה נכונה המשלבת את האנטומיה-קינסיולוגיה של הגוף, עם חווית התנועה במרחב ברפרטואר רחב ועשיר של איכויות תנועתיות המשנות את צורת הגוף ומאפשרת לנו הן ליצור והן לבטא את עולמנו הפנימי. אחד הדברים המדהימים ומרגשים ביותר בתוכנית-על זו היא העובדה שלעולם לא מאוחר מדי לחזור ולעבוד על דפוסי הארגון הגופני, דפוסי הקואורדינציה של הקישוריות הגופנית, המאפשרים לנו לשוב אל טבענו- התנועה האינטגרטיבית. שיטת לאבאן-בארטנייף אינה השיטה היחידה המציעה לנו דרך חדשה בתנועה. ישנן שיטות סומאטיות רבות וטובות אחרות, אולם שיטה זו היא השיטה המקיפה ביותר, המתייחסת הן לצדדים הגופניים של התנועה, הן לביטוי היצירתי-אקספרסיבי שיוצרת התנועה, הן לצדדים הרגשיים של התנועה והן להיבטים הקוגניטיביים של התנועה והשפעתה על דפוסי החשיבה שלנו. זו שיטה שמלמדת אותנו לצפות בתנועה, להבין את החוקיות שלה ולחקור את הקשר של חוקיות זו אל דפוסי התנועה האישיים שלנו. היא פתוחה, רבת פנים ויישומים ומאפשרת לחוויה האישית להפוך לחלק מהידע המשותף. אז אם גם אתם רוצים לתפוס רגעים של שקט אישי ושלום בבית ובחוץ ומעוניינים למצוא את הקשרים המרתקים שבין יציבות ותנועתיות, תפקוד והבעה, פנים וחוץ ועבודה ומנוחה.

 

אני מזמינה אתכם להתרשם ממבחר הקורסים וסדנאות התנועה שיקרבו אתכם צעד נוסף לתנועה זורמת נטול כאבים
לא יודעים במה לבחור? התקשרו עכשיו  054-4643230 ונהנה משיחת מיקוד מועילה

היו בשלום!