למה האימיונוגלוביולינים שלך חשובים במיוחד עכשיו, ומי הם בכלל החבר’ה האלה?!
או – מה מספר לנו המחקר הרפואי על סטרס/רוגע ומערכת החיסון?

הקדמה.
לממהרים…אפשר לדלג.
מטופש…
במשך כ- 30 שנה אני עוסקת בקשרים שבין גוף-תנועה-רגש-ביטוי-חשיבה, בשיטת לאבאן-בארטנייף בעיקר, אך בלוויית שיטות וגישות נוספות, ובמשך כ-14 שנה אני מתמחה גם בעבודה עם שיטות אנרגטיות לשחרור מתח, סטרס, כאב (ושאר מרעין-בישין) בעיקר בשיטת EFT (מוכרת גם כ- Tapping) ודרך עבודתה של דונה אידן לריפוי אנרגטי.
כהרגלי, איני מפסיקה ללמוד, להעמיק ולהתפתח בשני הערוצים.
כיוון שבכל אחת מהשלוחות האלה אני פוגשת סוגי אוכלוסיות שונים, ברוב השנים השארתי את שני הערוצים מהאלה זורמים זה בצד זה, אבל לא ממש נפגשים.
למה מטופש?
כיוון שהמשותף לשני הערוצים האלה רב מהמפריד ביניהם. המשותף הגדול הוא הפלא העצום של מה שנקרא “הגופ-נפש”, ובשפה מפורטת יותר: היכולת של הגוף להיות ביתה של הנפש, לספר את סיפורה, ליצור עבורה מרחב לביטוי ויכולתו של הגוף לרפא אותה. ולהפך, יכולתה של הנפש להשפיע על התפקוד הגופני, לזרז תהליכי ריפוי, לדכא תהליכי חולי ועוד.
אז מדוע אני שומרת אותם נפרדים? סיפור ארוך, חלקו טכני וחלקו תפישות מוקדמות שהתקבעו אצלי ואצל אחרים ודורשות רענון.
והנה… הגיעה הקורונה, וטלטלה את כולנו, האטה אותנו, עצרה תהליכים אחדים וזירזה אחרים, וגרמה לי להתחיל לארגן את עצמי לשילובים המרתקים שבין הערוצים, כי אין שום סיבה אמיתית שלא אצור משהו חדש המבוסס בטוב מבין מגוון הגישות והטכניקות.
לכן, בעת הזו, החלו רבים מתלמידיי את שיעורי התנועה שלהם (בזוםםםםם….) בתרגילי אנרגיה שנועדו לארגן ולאזן את רמות הסטרס והחרדה שלהם, ואלו שנפגשו עמי (בזוםםםם…בזוםםםם….) לענייני סטרס וכאב בשיטת EFT, נהנו גם מעבודה תנועתית.
אחת הדוגמאות היתה הסדנה שחזרה פעמיים “למצוא שקט בלב הסופה”, בה שילבתי מספר מרכיבים משני הערוצים ובסופה התנסינו במדיטציה המופלאה – “מדיטציית הנשימה התאית”.
כעת מתבשלות מספר סדנאות אינטרנטיות שישלבו בין הגישות ויתמקדו בשיטות גופניות לשחרור סטרס וליצירת חוסן גופני ורגשי בדרך הלא קצרה שמחכה לנו.
הסדנאות יעלו בזום, ויתקיימו בחודש יוני, לאחר שאסיים לעבור בית ולהתחבר לכל אמצעי התקשורת.

 

 

ואחרי כל זה – מי הם האימיונוגלוביולינים, איך הם קשורים לשלוות הנפש, ומה גילו עליהם אנשי המחקר הרפואי?

בימים אלה, עסוקים אנשי מחקר ורפואה רבים בכל העולם בחיפוש קדחתני אחר חיסון לקורונה. בכל שבוע, כמעט, אנו שומעים על פריצות דרך כאלה ואחרות, ועם זאת, מתבשרים כי חיסון יעיל וזמין לא צפוי לנו בשנה הקרובה. בתוך מחקרים אלה, מסתמכים חוקרים על מחקרים קודמים, כגון אלה שעסקו בוירוס ממשפחת הקורונה שהתפרץ ב-2002 ובוירוס ה- MERS מ-2012.

מה שמתברר במהלך המגיפה הנוכחית הוא שלא כל מי שנחשף לנגיף גם נדבק בו, ולא כל מי שנדבק – גם מרגיש את המחלה. ברוב המקרים, לחוזק המערכת החיסונית יש השפעה על מידת ההידבקות והחולי. ככל שהמערכת חזקה יותר, כך יורדים סיכויי ההדבקה ועוצמת המחלה.

בפוסט שכתב לאחרונה ד”ר דוסון צ’רץ’ (חוקר וסופר מדעי אשר ביצע ופירסם עשרות מחקרים קליניים הבודקים קשרים בין רפואה קונבנציונאלית ואלטרנטיבית ונחשב לאחד החלוצים החשובים בקידום תחום הפסיכולוגיה האנרגטית, אשר שיטת EFT נחשבת לאחת המובילות בתחום), צ’רץ’ מתאר מחקר משנת 2016, אשר התמקד במציאת חיסון נגד איום נגיף ה MERS. במחקר זה, מתארים החוקרים נוגדנים, הנקראים  גם “אימיונוגלוביולינים”, ואת תפקידם בהגנה על הגוף מפני וירוסים ממשפחת הקורונה. באופן ספציפי, מדובר באימיונוגלוביולינים הנקראים SigA. אלה הן מולקולות, אשר צורתן כצורת האות Y. הן נמצאות בתוך ריריות האף, הפה, מערכת העיכול והסינוסים, לוכדות את הווירוס ואינן מאפשרות לו לחדור לתאים ולשכפל את עצמו, תוך כדי שהן מזעיקות את מערכת החיסון לשלוח למקום תאי דם לבנים וחומרים המנטרלים את פעולת הוירוס. ככל שמספר המולקולות האלה בגוף גבוה יותר, כך מערכת החיסון חזקה יותר כנגד נגיפים אלה..

צ’רץ’ מתאר כיצד הוא ועמיתיו חקרו בשני מחקרי שדה שערכו ב- 2018-19 את ההשפעה של מדיטציה ותיפוף בשיטת EFT לשחרור סטרס וכאב על המערכת החסונית, באמצעות ניטור רמת נוגדני SigA. במחקרים הם גילו כי לאחר סופשבוע של סדנאות מדיטציה ותרגול EFT, בנוסף לכל היתרונות הרגילים של ‘ריטריט’ מעין זה, כגון שיפור ברווחה הנפשית והגופנית, עלייה במוטיבציה ובמוכנות לפעול למען עצמך וכד’- עלתה רמת נוגדני SigA ב-27%, ולאחר שבוע שלם אף הגיעה לשיפור של כ-113%. מחקרים אלה, שפורסמו בכתבי עת מדעיים, סיקרנו מאד גם את החוקרים היותר ‘קונבנציונאליים’, העושים בהם שימוש עתה.

על פי המחקרים של צ’רץ’ ועמיתיו, ניתן היה לראות קשר בין הנינוחות והרוגע שהושגו בעזרת מדיטציה ושחרור אנרגטי, ובין סוג הנוגדנים להם זקוק הגוף כהגנה בפני נגיפים ממשפחת הקורונה. תגלית זו חשובה, כיוון שמדיטציות הן כלי גופני-רגשי, שכל אדם יכול לעשות בעצמו, באיזו תדירות שהוא רוצה, ללא שימוש בחומרים כימיים, ואפילו לא בצמחי מרפא. בנוסף לשיפור הבריאותי, ‘על הדרך’, המדיטציות מאפשרות לנו שיפור מצב רוח, תחושת נינוחות גופנית-רגשית, חיזוק מוטיבציה ויכולת עמידה בלחצים ולרוב גם קשר טוב יותר עם סביבתנו.

אין זו הפעם הראשונה בה נחקרים היתרונות הגופניים-בריאותיים של מדיטציה, וגם של טיפולי EFT, אולם הפעם הוכח קשר ישיר יותר לנוגדנים ספציפיים, ויותר מזה – לנוגדנים המסייעים למלחמה בקורונה. מרגש.

לכבוד תגליות אלה, ולכבוד תלמידים רבים בקורסי התנועה, אשר חוו את המדיטציה המופלאה של “הנשימה התאית”, ושוב ושוב ביקשו ממני להקליט

אותה כך שיוכלו להאזין לה ולעשות אותה בכל זמן שירצו, אני שמחה לספר לכם שהקלטתי את המדיטציה והיא זמינה עכשיו לכולם, גם לאלה שעדיין לא

הגיעו לסדנה.

המדיטציה מוצעת במחיר ממש ממש ר-ג-ו-ע של 10 ₪ בלבד,

וכל מה שצריך זה רק טלפון/מחשב/טאבלט וכדאי גם זוג אוזניות.

 

 

לרכישת המדיטציה – לחצו על הקישור הזה, ובתוך דקות היא תהיה במחשב או בטלפון שלכם, וכל מה שתצטרכו אז זה רק להרים רגליים, להירגע, ולחזק את המערכת החיסונית.
תיהנו, ובברכת בריאות שלמה.