מה זה סומטיקה?

המילה ‘סומטיקה’ מתייחסת לכל טכניקה העושה שימוש בקשרי מוח-גוף על מנת לסייע לנו לחקור ולגלות את העולם הפנימי שלנו ולהקשיב למסרים שהגוף שולח לנו בנוגע לאזורים של כאב, חוסר נוחות או חוסר איזון.

 

 

למה סומטיקה חשובה לכם?
טכניקות סומטיות מאפשרות לנו להגיע אל יותר מידע באשר לדרכים בהן אנו מחזיקים ושומרים את חוויות החיים שלנו בגופנו. אנשים המתמחים בטכניקות סומטיות מאמינים כי ידע זה, בעיקר כשהוא משולב בתנועה טבעית ומגע, יכול לסייע במסענו לבריאות טובה והחלמה.

 

 
המושג ‘סומטיקה’ הוטבע על ידי תומאס האנה בשנות ה- 70 של המאה הקודמת על מנת לתאר מספר טכניקות אשר היה להן מכנה משותף: הן סייעו לאנשים להעלות את רמת המודעות האישית שלהם דרך שילוב בין תנועה ושחרור. שיטות אלה אמנם התפתחו ב’מערב’, אך חלק גדול מהן שואב משיטת מה’מזרח’ כגון טאי צ’י וצ’י קונג.

 

 
בתוך שיטות התרגול הסומטיות, אשר, למרות שרובן חולקות תפישות גופניות-תנועתיות דומות (אחרי הכל, הגוף הוא הגוף הוא הגוף….), עדיין יש להן נקודות מוצא ותובנות שונות על טבע התנועה וכן דרכי עבודה ותרגול שונות, נוכל למצוא את שיטת אלכסנדר, פלדנקרייז, שיטת לאבאן-בארטנייף, Body Mind Centering BMC ורולפינג. שיטות אלה מקדמות את רעיון ה’תנועה בשביל תנועה’, תוך התנסויות וחקירה תנועתית אישית בתוך ה’מסגרת’ המאורגנת יותר של תרגילים והחופשית יותר של התנסויות בתנועה. הדגש הוא על מיקוד בחוויה הפנימית והרחבת המודעות הפנימית.

 

 
שיטות תרגול נוספות הנחשבות לסומטיות הן מחול, יוגה, פילאטיס, אייקידו וכד’.

 

 
התנועה בשיטות אלה מסייעת לנו ללמוד דרכי תנועה יעילות ואפקטיביות יותר לנוע ולהחליף דרכים ודפוסים ישנים יותר ואפקטיביים פחות.

 

 
באופן שונה משיטות אימון כושר, בשיטות הסומאטיות הדגש אינו על מספר הפעמים או המהירות בה אנו מבצעים את התנועה, אלא על האפשרות לבצעה באופן שילמד אותנו משהו על הגוף והתנועה.
ליכולת להיות יותר בקשר עם הגוף יש גם ערך מוסף של העלאת המודעות הרגשית, ולשיטות התנועה הסומאטית יש קשר לשיטות ריפוי סומאטיות, כיוון שאלה ואלה נובעות מתוך התפישה כי הגוף והנפש קשורים זה בזה.

 

 
פסיכותרפיה סומאטית או טיפול סומאטי מתייחסים להשפעה הפיזית שיש לטראומה, חרדה וסוגיות נוספות על רקמות הגוף ומופיעים במצבים, כגון מתח שרירי, בעיות עיכול, קשיי שינה, כאב כרוני ובעיות נשימה. כמו כן, חלק מהמטפלים הסומטיים, בשיטות לאבאן-בארטנייף, BMC, SE ועוד, מתבוננים בתנועת המטופל בחיפוש אחר מקורות התנועה, רפלקסים ותבניות תנועה מוקדמות ואופן הבשלתם, או אי הבשלתם לכלל תנועה בוגרת ומורכבת.

 

 
האם יש הוכחות שטיפול סומאטי עוזר?

 

באופן כללי, השיטות המערביות הנ”ל עדיין חדשות יחסית, ולכן המחקר המדעי בתחומן מוגבל. אולם, ישנם מספר מחקרים, וישנן גם עדויות רבות, המצביעים על היתרונות של דרכי עבודה אלה בתחומים הבאים:
פיתוח מודעות רגשית – חלק גדול מהמטפלים והמנחים בתחום הסומטיקה עובדים עם לקוחותיהם דרך רגשות מודחקים וחסומים המיוחסים לחוויות טראומטיות. למשל, על פי מחקר שערכו צחור ושפיר (2107) בשיטת לאבאן-בארטנייף, העלאת המודעות לצורת הגוף ותנועתו יכולה לסייע ביצירת שינויים ספציפיים ב’שפת הגוף’ כדי להפחית רגשות שליליים לא רצויים וקידום חוויות רגשיות חיוביות יותר.
מחקר נוסף מ-2017 הראה את ההשפעה שיש לטיפול סומאטי בשיטת Somatic Experiencing (SE) בעבודה עם אנשים שחווים סימפטומים של פוסט טראומה PTSD, והיכולת של עבודה בשיטה זו לסייע בהפחתת רגשות שליליים וסימפטומים של טראומה, אפילו במקרים של סבל מתמשך מסימפטומים אלה.

 

 
הקלת כאב – על ידי הפניית יותר תשומת לב לאזורים של פציעה וחוסר נוחות, יכול התרגול הסומאטי ללמד אותנו כיצד לעשות את השינויים בתנועה ובמנחי הגוף כדי להפחית כאב.
שיטות חדשניות לטיפול תנועתי בכאב משתמשות בהבנה כי הכאב מתרחש במוח ולא במקום הפגוע ועושות שימוש בדימויים, בחשיבה ובתשומת לב מנטאלית לאזורים של כאב כדרך להפחתת סימפטומים של כאב אשר הפכו לתפישה מקובעת במוח יותר מאשר לכאב אמיתי הנגרם מדלקת בשריר, למשל.

 

 
תנועה קלה וזורמת – לשיטות סומאטיות יש גם יתרון בשיפור שיווי משקל וקואורדינציה תוך הרחבת טווחי תנועה, וזה ניכר בכל גיל ובאופן מיוחד בגילאים המבוגרים. מחקרים מאששים תפישה זו הן בעבודה עם קשישים בשיטת פלדנקרייז והן בשימוש בשיטות סומטיות בהוראת מחול לרקדנים מקצועיים ולסטודנטים למחול. אחד היתרונות הוא שתנועה קלה וזורמת מפנה משאבי אנרגיה של הגוף להתמודדות עם היבטים אחרים של החיים, במקום לשאוב את כל האנרגיה לעצם התנועה.

 

 

מסתקרנים? רוצים לנסות? רוצים לחוות סדנה בתנועה סומאטית שתשאיר אתכם במצב טוב משהגעתם?

מעוניינים לטפל בבעיה תנועתית-רגשית חדשה או ישנה?
כמה נפלא. אתם כבר בדרך הנכונה.

להתנסויות ולמידה חדשה בסדנאות – אתם מוזמנים ללחוץ כאן ולהצטרף כבר עכשיו לסדנאות שבשטח.

למפגשים אישיים – לחצו כאן, הירשמו ואחזור אליכם בשמחה.