רודולף לאבאן הוא ‘יוצר-המפות’  (map-maker) הגדול ביותר של התנועה…יש המשווים אותו לסטרווינסקי, פיקאסו וסטניסלבסקי, ולא אהיה מופתע אם יתברר שהוא חשוב יותר מהם.”

(ג’יימס דייוידסון)

 

ניתוח תנועה לאבאן-בארטנייף אינו ‘טכניקה’ או ‘שיטה’. זהו תחום ידע אינטראקטיבי ואינטרדיסיפלינרי במהותו. לאבאן זו צורת התבוננות על העולם, צורת חשיבה, התייחסות ופעולה של עצמנו בעולם. זוהי דרך חיים המיועדת למי שאוהב לנוע.

ניתוח תנועה לאבאן

לימוד ניתוח תנועה לאבאן הינו לימוד הא-ב של שפה שאנו כבר דוברים .
אנו נעים. גופנו נע אל תוך המרחב, יוצר בו צורות ומקצבים. אנו משתמשים באיכויות דינאמיות בכל אשר אנו עושים – הליכה ברחוב, פירואט או קפיצה בסטודיו, שחייה, ריצת מראתון, משחק על הבמה, ניצוח מקהלה, אינטראקציה עם חבר ועוד. מבלי שנבחין בכך, גופנו מפתח דפוסי תנועה ייחודיים, ותבניות ריתמיות-דינאמיות המשתנות ומתאימות עצמן לסביבה. אנו ‘משדרים’ את עצמנו לעולם דרך תבניות אלה בכל רגע. חלק מהתבניות מסייעות לנו, בזמן שאחרות עוצרות אותנו מלממש את הפוטנציאל התנועתי והאקספרסיבי המלא שלנו. רובנו לא נבחן אותן ואת יעילותן עד אשר התבניות החלו לגרום לנו כאב פיזי או אי נוחות וקושי בתקשורת עם הסביבה.
לימוד ניתוח תנועה לאבאן-ברטנייף, בסדנאות תנועה מגוונות,  מאפשר לרקדן/מורה למחול/כוריאוגרף/שחקן/תרפיסט/ מאמן ספורט/מאמן אישי/מנצח מקהלות/פוליטיקאי (והרשימה עוד ארוכה) לבחון את התבניות, לגלות את אלה המסייעות למתנועע לממש את אשר הוא מנסה להשיג, ואת אלה המפריעות/מחלישות. מידע זה משמש ללמידה והטמעה של עקרונות, טכניקות ותרגילים ה’תפורות’ לצרכים ומטרות ספציפיים של תחום (מחול/משחק/תרפיה וכד’) או של אדם ספציפי, בין אם מטרתו היא להצליח לבצע 4 פירואטים ברצף, לשפר את חבטת הטניס שלו, לתקשר טוב יותר עם סביבתו, ועוד.

 

להלן מספר שאלות אשר להן ניתן למצוא תשובות דרך שיטת לאבאן-ברטנייף:

מדוע יש ימים בהם אני יכולה לבצע 3 פירואטים/להבקיע גול בלי בעיות, ובימים אחרים יש לי “יום רע”?

מדוע שרירי הירכיים והגב התחתון שלי כואבים כשאני עולה במדרגות?

כיצד אני יכולה ללמוד ללכת שוב לאחר פציעה/טראומה?

אני שחקנית, ומתקשה לגלם את הדמויות במחזות באופן מלא. מה אני יכולה לעשות?

כתרפיסט אני מודע לחשיבות שיש במציאת ה”ליבה” הפנימית ו”עמוד השדרה” של האדם. אבל איך אני עושה את זה דרך הגוף. האם הגוף יוכל לקצר את התהליך הטיפולי?

 

מהי שיטת לאבאן?

ניתוח תנועה לאבאן – קרוי על שם יוצרו, רודולף לאבאן, אשר היה רקדן ומורה לתנועה בעל השפעה רבה. הוא נולד בהונגריה ב- 1879. הוא למד תחילה ציור וארכיטקטורה, אך מצא את ייעודו בחקירה ופיתוח של טכניקות תנועתיות הקשורות ללימוד של ההיבטים הרוחניים והמעשיים של תנועת האדם.

לאבאן יצר מערכת כוללת של ניתוח ועבודה בתנועה היכולה לסייע לאדם גישה אל, והרחבה של האפשרויות התנועתיות דרך הבנה של מרכיבי התנועה והיחסים ביניהם. ניתוח תנועה לאבאן הוא שיטה ושפה המשמשת לעבודה על שכלול יכולותיו של המבצע – הרקדן, השחקן, המתנועע  (יוגה, טאי-צ’י וכל שיטה אחרת), המוסיקאי, מנצח התזמורות, האתלט, ועוד. כיוון שהיא מתייחסת לקשרים שבין גוף-דעת-רגש, משמשת השיטה גם לעבודה על הרחבת הרפרטואר האישי בתרפיות תנועתיות וגופניות רבות, באימון אישי ועסקי, ועוד.

שיטת לאבאן-ברטנייף משמשת גם לצפייה, תיאור, רישום והבנה של כל סוגי התנועה. מנתח תנועה משתמש בשפה זו על מנת לתאר ולפרש את התנועה האנושית, מתנועת היד הקלה ביותר בזמן שיחה ועד לתנועתו המורכבת של אתלט מיומן, מתבנית נשימתו של פעוט עד למעורבותו הגופנית הטוטאלית של הרקדן. ניתוח תנועה לאבאן הינו כלי בידי כל מי שרוצה להעשיר, לעדן ולשכלל ולהבהיר את התנועה.

שיטת לאבאן (לאבאן-בארטנייף) מיושמת במגוון גדול מאד של דיסציפלינות: תרפיה בתנועה, משחק, מחול, שירה, יוגה, ניצוח תזמורות, אנימציה של סרטים, מנהל עסקים, אימון עסקי ואישי, אימון פוליטיקאים בתנועה, הנחיית קבוצות, ספורט, אנתרופולוגיה, לימודי תרבויות, ואפילו… משפטים (אפליקציה מיוחדת בשביל אמהות יהודיות).

 

רוצה ללמוד איך לשפר את חייך בעזרת תנועה? זה הזמן להתקשר 054-4643230 וליהנות משיחת ייעוץ חינם שתשנה את חייך